24. srpna 2022

Nástup do školních lavic a plánování mimoškolních aktivit. Jak děti zdravě rozvíjet, ale nepřetížit?

Text: Lenka Martinková, sociální pracovnice Centra pro děti Mezipatro

 

Prázdniny se pomalu blíží ke svému konci a brzy nastane čas, kdy budeme muset plánovat mimoškolní aktivity pro děti. Pro některé rodiče a děti to bude vůbec první setkání s povinnou školní docházkou a volbou zájmových kroužků.

 

Nástup do školního zařízení je zlomovým bodem pro celou rodinu, nejen pro dítě samotné. Navyknout si na nový režim nemusí být úplně jednoduché. Nejen, že dítě vstupuje do úplně nového prostředí, kde se potká s novými lidmi, vstupuje také do nového kolektivu dětí.

(Pokračování textu…)

30. června 2022

Prázdninová tabulka – jak naplánovat dětem prázdniny, když rodiče nežijí spolu

Text: Jana Hronová, sociální pracovnice Centra pro rodiny Delta

 

Prázdniny hlasitě klepou na dveře a toto téma bylo s očekávaným příchodem léta aktuální i v našem centru Delta. Setkali jsme se s rodiči, kteří se sami aktivně chtěli v konzultacích věnovat nastavení prázdninového harmonogramu. Když slunce začalo citelně pálit a rodiče sami toto téma nepřinesli, tak jsme se jich napřímo zeptali, zda ví, resp. zda jejich děti ví, jak jejich prázdniny budou vypadat?

 

(Pokračování textu…)

23. března 2022

Rozvod není boj

Text: Pavel Klíma

 

Musí být rozvod vždy bojem? Nemusí. Vždy záleží na postojích jeho hlavních aktérů – expartnerů. Je to zkrátka volba. Tak jako si volíme svého životního partnera a během sňatku s ním uzavíráme dohodu, tak i v případě, že z různých důvodů dochází k partnerskému rozchodu, nebo rozvodu, máme moc nad tím, jak bude vypadat čas po něm. Strategií se nabízí více.
(Pokračování textu…)

30. července 2021

Letní výletní tipy

Text: Stanislav Drda

 

Letní čas láká především k trávení volného času venku a v přírodě. Navíc vzhledem k letošnímu školnímu roku, který děti a mládež strávili takřka celý u počítačů, lze pobyt v přírodě o to více jen doporučit. Přinášíme tak několik tipů na výlety do méně známých zajímavých přírodních míst v okolí Prahy. Vybíráme navíc taková místa, kam se lze pohodlně dostat i bez auta.

 

(Pokračování textu…)

10. června 2021

Návrat dětí do škol – tipy pro rodiče

Text: Stanislav Drda

 

Návrat dětí do škol vystavuje děti i rodiče nutnosti vyrovnávat se s neobvyklou situací v kontextu celého současného období. Nikdo z nás nezažil něco podobného jako naše současná generace dětí za uplynulý školní rok. Odborníci diskutují o možných dopadech celého pandemického období na mladou generaci i na nás dospělé, ale čas teprve ukáže, jaké všechny následky vlastně tato doba s sebou obnáší. V každém případě máme možnosti zaujímat určitá opatření na podporu dětí i sebe při zvládání aktuálního stavu a při aklimatizaci na nové podmínky.

 

(Pokračování textu…)

6. května 2021

Duševní zdraví dětí a my – rodiče. 

Text: Miroslava Flemrová 
Foto: Tomáš Princ

 

Že aktuální situace s dlouhodobou distanční výukou, pobytem rodin v uzavřeném prostředí a přerušení řady sociálních vztahů dopadá na děti, o tom nikdo nepochybuje. Jestli už před pandemií se zdálo, že nové technologie, rychlost informací, sociální sítě a změny hodnot s tím spojené vytváří prostředí velké nestability a ztráty jistot, nyní jakoby nic jiného než nejistota neexistovalo.

Osobně si myslím, že mluvit o návratu do časů před jarem 2020 není reálné. K mnohému, nač jsme byli zvyklí, nebude návrat možný.

 

Naštěstí jsme vybaveni od matky přírody schopností reagovat na změny.

 

(Pokračování textu…)

24. března 2021

Michal Kniha: Přestaňme vnímat rozvod jako boj. Je to vážná krize, která se ale dá přežít. Pandemie nám nasvítila skutečné hodnoty.

Série rozhovorů s pracovníky neziskové organizace Domu tří přání si klade za cíl představit tým lidí, kteří za organizací stojí, přiblížit obsah práce zaměstnanců jednotlivých center a nakouknout pod pokličku příběhů, se kterými se potkávají. Protože naši sociální pracovníci, vychovatelé a terapeuti jsou naši hrdinové.

 

#socialnipracovnicinasihrdinove

 

Druhou sérii rozhovorů se sociálními pracovníky a terapeuty z Domu tří přání začínáme rozhovorem s Michalem Knihou, bývalým vedoucím Centra pro rodiny Delta, v současnosti externím spolupracovníkem naší organizace. Povídali jsme si o vnímání krize jako běžné součásti života, o tom, že bychom neměli chápat rozvod jako boj, jak komunikovat s expartnerem, zda existuje „dobrý rozvod“, a především o tom, že rozvod je vážná krize, která se dá přežít.

 

Text: Veronika Havlíková
Redakční úpravy: Martina Přečková
Foto: Tomáš Princ

 

(Pokračování textu…)

21. prosince 2020

PF 2021

Text: Miroslava Flemrová
Foto: Tomáš Princ

 

Milí podporovatelé a spolupracovníci Domu tří přání,

máme za sebou mimořádný rok. Nechci zde opakovat co vše je v prosinci 2020 jinak, než bylo v prosinci roku 2019. Nechci shrnovat o co nás rok 2020 připravil a jaké těžké důsledky nás možná čekají. Dívám se na svět očima životního optimisty.

(Pokračování textu…)

Dům tří přání © 2017. Zapsaný ústav vedený u Městského soudu v Praze, spisová značka U 426.